ЗА СДЕЛКИТЕ С ИМОТИ

Колко струва средно жилище в София

stat3 октомври 2014 | | / Редактор Лилия Чалеваиж 1 снимка
Средната софийска къща се продава срещу сумата от 364 172 евро

Средните цени на жилища в София са от 31 878 евро за едностастаен апартамент до 206 000 евро за многостаен, сочи анализ на Profit.bg.
Цените на имотите са спрели своя спад и дори са отбелязали минимален ръст през първото и второто тримесечие на годината, според националната статистика.

Агенцията представя и някои осреднени стойности при различните типове имоти, които могат да бъдат закупени в столицата, въз основа на данните на imot.bg.


Едностайни апартаменти 

Средният едностаен апартамент, обявен за продажба в столицата, е с площ от от 45.15 кв. м и средна цена от 31 878 евро. Или цената на квадратен метър е 706 евро. Повишението от началото на годината при този род имоти възлиза на 2.5%. 

Средният наем на подобен род имот е от 182 евро, или 4.04 евро за кв. м.

Най-скъпият обявен за продажба едностаен апартамент е в кв. "Лозенец", като за площта му от 65 кв. м се търсят 130 000 евро. 

Двустайните апартаменти 


Средната цена на двустайните жилища в София е 55 477 евро, или 796 евро за кв. м. Този род имоти са средно от 69.7 кв. м. Тук повишението е в размер на 0.8% спрямо първия месец на годината. Средният наем на двустаен апартамент е 357 евро, или 5.12 евро за кв. м.

Най-скъпо продаваният апартамент е с обявена цена от 380 000 евро и е с площ от 175 кв. м в кв. Изток. 

Тристайните апартаменти 

Средното тристайно софийско жилище е с площ от 106 кв. метра и цена от 89 207 евро. Така квадратният метър излиза при ниво от 841 евро, което го прави най-скъпо сред типовете жилища. 

Този род жилища са поскъпнали с най-много от началото на годината – с 4.1%. 

Средният наем на подобен род имоти е 476 евро, или 4.19 евро за кв. м. 

Най-скъпо продаваният тристаен апартамент е с обявена цена от 846 293 евро, като е с квадратура от 404 кв. м и е разположен в новопостроена сграда в центъра. 

Многостайни апартаменти 


Средният многостаен апартамент в София, който се продава, е с площ от 205 кв. м и цена в размер на 206 190 евро, или 1002 евро за кв. м. Средният наем на подобен род имоти е 1 114 евро, или 5.16 евро за кв. м. 

Най-скъпият многостаен апартамент, който се продава в София, е най-скъпият обявен за продажба апартамент в страната, като за имота с площ от 415 кв. м се иска сумата от 2.075 милиона лева, или 5 000 евро за кв. м. Той е на пазара вече от близо почти година. 

Мезонети 

Средният мезонет е с обявена продажна цена от 155 824 евро и с площ от 188 кв. м. Това прави по 827 евро за кв. м. Средният наем на мезонет в София е 757 евро, или 4.14 евро за кв. м. 

Най-скъпо продаваният мезонет е в кв. Изток и е с обявена продажна цена от 1.187 млн. лева за площта му от 539 кв. м. (2 202 евро за кв. м.). Той стои непродаден на пазара поне от две години. 

Къщи 


Средната софийска къща се продава срещу сумата от 364 172 евро, или по 1000 евро квадрата. Това прави средна площ от 364 кв. м. 

Най-скъпо обявената къща се продава срещу сумата от 9.5 милиона евро, като става въпрос за имот с площ от 720 кв. м, което прави 13 194 евро за кв. м. 

Средната цена на наем на къща е 1 753 евро, или 4.32 евро за кв. м.
dom.dir.bg


Браншът трябва да се обедини около идеята за създаване на надеждна среда за работещ и сигурен пазар на имоти, според управителя на Бокар Недвижими имоти

М. Стаменова: Отчита се по-голяма активност на пазара на имоти Мариана Стаменова. Снимка: Личен архив
Мариана Стаменова (CIPS) е управител на агенцията за недвижими имоти “Бокар Недвижими имоти”, с над 20-годишен опит в сектора и член на Националното сдружение Недвижими имоти, на Асоциацията на бизнес оценителите и на International Real Estate Federation.
С Мариана Стаменова разговаряме за актуалните тенденции на пазара на имоти и проблемите на бранша, които така и не намериха решение, тъй като законът за дейността на брокерите не успя да привлече вниманието на политиците.
- Г-жо Стаменова, нека започнем първо с актуалната картина на пазара на имоти, особено на фона на политическите събития и усещането за несигурност като цяло.
- Както знаем, този пазар е подвластен на икономическата обстановка. Напоследък политическата ситуация в страната ни е нестабилна и това има своите последствия за икономиката, за бизнеса, за обикновените граждани, които веднага усещат безпокойство и несигурност. Това е напълно естествено. Особеното обаче на пазара на недвижими имоти е, че той има и своята относителна независимост. Каквато и криза да се преодолява, винаги има хора, които имат нужда да  продават, купуват, наемат или отдават имоти.
От началото на годината имахме плавно развитие на пазара с тенденция за стабилизиране на цените. Отчита се по-голяма активност в сравнение с миналата година. Започнаха да се случват сделки и при високи ценови нива. Вече има добре реализирани млади хора, около 35-45 годишни, получаващи добро заплащане, които разполагат със средства, не се притесняват от кредити и търсят по-големи и луксозни имоти.
След известното напрежение в банковия сектор покрай КТБ отчитаме засилен интерес към покупки на имоти. Факт е, че август месец, който традиционно е по-спокоен, сега е наситен със сделки. Търсенето се увеличи. Може би българинът, който е много здравомислещ и свързан с дома, търси сигурност за спестяванията си в покупка на недвижимото имущество. Не съм сигурна дали това ще е трайна тенденция, или е само отзвук на случилото се.
- Какви са имотите, които клиентите най-вече търсят?
Най-активно е търсенето в жилищния сектор. Все още съществуват голям брой хора, които купуват дом за себе си. Много по-малък е делът на тези, които купуват жилищен имот за инвестиция.
Има сериозен интерес от по-младите купувачи към новото строителство, което в момента не достига като предлагане. Оттук се появи и една поизчезнала практика – закупуване на имоти „на зелено“. Това означава, че се повишава доверието в строителния бранш. В същото време клиентите са значително по-взискателни към качеството на изпълнението.
Пазарът на ваканционни имоти по Черноморието бих казала, че трудно задържа достигнатите нива и не е в изгодна позиция в момента. Голяма част от нашите чуждестранни купувачи са силно разколебани от общата ситуация в страната.
Що се отнася до наемните нива, в жилищния сектор те са изключително ниски. Някои от наемателите, които имат ограничен бюджет, се примиряват с по-стари, почти нереновирани апартаменти. В същото време има немалко клиенти с добри доходи, които са взискателни при избора си и търсят стойностни  и луксозни жилища. Част от новото строителство, което беше закупено преди кризата, сега намира своята реализация като имоти, отдавани под наем.
Отбелязва се увеличение в търсенето под наем на големи квадратури офиси клас А от чуждестранни компании с изнесена дейност в България. На места, в някои офис центрове, се отчита дори ръст на наемните нива, което отдавна не се е случвало.

По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Бойчо Попов